top of page

Veri Kaybı Olmadan Windows 10 Hata Kodu 0xc00000e Nasıl Onarılır?

Windows'ta çoğu zaman can yakıcı hata sonuçlarlarıyla karşılaştığımız zamanlar olabiliyor. Bu yazımızda yine onlardan birisi olacak. Ve adım adım Windows 10 yada Windows 11'nizi formatlamadan, verilerinizi de kaybetmeden bunu nasıl yapacağınızı size anlatacağız.


Windows 11 veya Windows 10 hata kodu 0xc00000e ile karşılaşabilirsiniz. En başta bilgisayar meraklıları olmak üzere birçok kişi, bilgisayarın çökeceğinden ve veri kaybına neden olacağından korkarak bu sorunla karşılaştıklarında biraz panik olurlar:)


0xc000000e hata koduna genellikle aşağıda gösterildiği gibi siyah veya mavi bir ekran birlikte şu hata kodunu gösterir: \Windows\system32\winload.exe veya bilgisayarınızın onarılması gerekir, onarılan bir cihaz bağlı değildir veya erişilemez durumdadır.0xc00000e Hata Koduna Ne Sebep Olur?


Ekrandaki hata mesajının gösterdiği gibi, 0xc000000e BSOD sorunu, Windows 10 önyüklendiğinde donanım, SSD veya HDD algılanmadığını gösterir. Ayrıca, eksik veya yanlış yapılandırılmış bozuk bir sistem dosyası veya BCD ((Boot Configuration Data) (Önyükleme Yapılandırma Verileri) de Windows'un düzgün şekilde önyüklemesini durdurabilir.


Bu makalede size, Windows 11/Windows 10 hata kodunu 0xc00000e veri kaybı olmadan nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.


0xc00000e Hatası için Adım Adım Sorun Giderme;

​1- Öncelikle Verilerinizi Kurtarın

Verilerinizi nasıl kurtaracağınızı adım adım anlatıyoruz. Tıklayın

​2- Disk Bağlantılarını Kontrol Edin

​Bilgisayarınız 0xc000000e hatasıyla önyüklendiğinde, önce cihaz bağlantısının gevşek olup olmadığını kontrol edin...

​3- Windows 10 Otomatik Başlatma Onarım Aracını Kullanın

0xc000000e gibi Windows sistem hatalarını düzeltmek için yerleşik Windows Otomatik Onarım aracını kullanın...

3- Bozuk Sistem Dosyalarını Onarın

Windows 10'da 0xc00000e hatasına neden olan bozuk sistem dosyalarını SFC veya DISM araçlarıyla düzeltin...

4- BCD'yi Yeniden Oluşturun, BIOS'u Sıfırlayın, Bilgisayarı Sıfırlayın

​Önyükleme Yapılandırma Veri dosyasını yeniden oluşturun; BIOS/UEFI yapılandırma sıfırlaması gerçekleştirin...

1- Yapılacak İlk Şey: Öncelikle Bilgisayarınızdan Önyükleme Yapabilen Bootable USB ile Verilerinizi Kurtarın


0xc000000e hatasını düzeltme işlemi sırasında herhangi bir veri kaybını önlemek için verilerinizi önceden kurtarmanızı ve kaydetmenizi şiddetle tavsiye ederiz.


EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı, çöken veya önyüklenemeyen bilgisayarlardan verileri geri yüklemek de dahil olmak üzere tasarlanmış bir programdır. Herhangi olası karmaşık durumda verileri kurtarmaya yetkili veri kurtarma alanında mükemmel bir yazılım olarak kabul edilir. Bu yazılım, HDD, SSD, USB sürücü, kalem sürücü, SD kart, harici sabit sürücü ve diğer birçok depolama cihazından silinen dosyaları veya kalıcı olarak kaybolan verileri kurtarmanıza imkan tanır.


İndirme Linkleri Aşağıdaki Gibidir;


0xc00000e hata koduyla önyüklenemeyen bir bilgisayardan veya dizüstü bilgisayardan veri almak için, önemli dosyalarınızı geri yüklemek ve dışa aktarmak için bilgisayarınızı EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı'na önyüklemenize olanak tanıyan önyüklenebilir bir cihaz oluşturmak üzere EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı'nı kullanmanız gerekir.


Yukarıdaki dosyaları çalışan bir dizüstü bilgisayar yada masaüstü bilgisayardan indirdikten sonra en az 4GB olduğunu varsaydığımız bir USB flash diske indirdiğiniz dosyaları yazmanız gerekecek.


1. Adım; Önyüklenebilir (bootable) USB disk oluşturun!


EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı'nı başlatın, ve "Arıza Yapmış PC'yi Kurtarma"yı seçin ve "Kurtarmaya Git" butonuna tıklayın.Önyüklenebilir sürücüyü oluşturmak için boş bir USB seçin ve "Oluştur"a tıklayın.


Uyarı: Önyüklenebilir bir disk oluşturduğunuzda, EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı USB sürücüsüne kaydedilen tüm verileri siler. Usb diskinizdeki tüm önemli verileri önceden yedekleyin. Bu adım geri alınmaz!2. Adım; Bilgisayarınızı önyüklenebilir USB'den başlatın


Önyüklenebilir diski önyükleme yapmayan yani arıza yapan PC'ye bağlayın ve BIOS'ta bilgisayarınızın önyükleme boot sırasını değiştirin. Çoğu kullanıcı için, bilgisayarlarını yeniden başlattıklarında ve BIOS'a girmek için F2'ye bastıklarında iyi bu adıma ulaşır. HP marka bilgisayarlarda çoğu zaman BOOT tuşu F9'dur.


Bilgisayarı Sabit Sürücünün ötesindeki "Çıkarılabilir Cihazlardan" (önyüklenebilir USB diski) başlatmak için ayarlayın. Ve kaydedip çıkmak için "F10"a basın. Sorduğunda YES seçeneği ile bu adımı tamamlayın.3. Adım; Çöken bir sistemden/PC'den veri kurtarın


EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı önyüklenebilir diskinden önyükleme yaptıktan sonra, tüm kayıp dosyalarınızı bulmak için taramak istediğiniz sürücüyü seçin. İhtiyacınız olan dosyaları güvenli bir konuma önizleyin ve kurtarın.Veri kurtarma işlemini tamamladıktan sonra, sorunu çözmek için aşağıdaki yöntemleri artık denemeye başlayabilirsiniz.


2- Sabit Disk Bağlantılarını Kontrol Edin


BSOD 0xc00000e hata kodunun ana nedenlerinden biri, önemli bir donanım cihazının sisteminiz tarafından algılanmamasıdır. Bilgisayarı kapatabilir ve fiziksel sürücü bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Her bağlantının veya parçanın gevşek olmadığından emin olun. Şu cihazları kontrol edebilirsiniz: SSD, HDD, USB sürücü, harici sabit sürücü, kalem sürücü, CD'ler veya Windows başlatma ile ilgili DVD'ler.


Cihaz iyi bağlıysa, bir sonraki çözüme geçin.


Düzeltme 2. Windows 10 Otomatik Başlatma Onarım Aracını Kullanın


0xc00000e hata kodu gibi bazı Windows sistem hatalarını düzeltmek için yerleşik Windows Automatica Başlangıç Onarımı aracını kullanabilirsiniz. Önyüklenebilir bir kurulum CD'si ile sorunu çözmek için bu adımları izleyin.


 • 1. Adım Bilgisayarınıza Windows kurulum diski, CD veya Windows USB diskini takın. Bilgisayarınızı USB diskten başlatın.

 • 2. Adım Şimdi yükle ekranına geldiğinizde, "Bilgisayarınızı Onarın" seçeneğine tıklayın. • 3. Adım Bir Seçim Yapın ekranında iken "Sorun Giderici"yi tıklayın. • 4. Adım Gelişmiş seçenekler ekranında "Otomatik Onarım"a tıklayın. • 5. Adım Onarımı başlatmak için Otomatik Onarım ekranında sorarsa Windows kullanıcı hesabınızı seçip şifrenizi girin. İşlem tamamlandığında, 0xc000000e sorununun devam edip etmediğini görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.


3- Bozuk Dosyaları SFC veya DISM Araçlarıyla Onarın


Bozuk sistem dosyaları Windows 10 önyükleme hata kodu 0xc00000e'ye neden olabilir. Bozuk sistem dosyalarını düzeltmek için aşağıdakileri yapın.


 • 1. Adım Bilgisayarınızı Windows kurulum diskinden, CD'den, DVD'den veya yükleme USB'sinden başlatın.

 • 2. Adım "Şimdi Yükle" ekranında "Bilgisayarınızı onarın"a tıklayın. • 3. Adım. "Sorun Giderme" > "Gelişmiş seçenekler" > "Komut İstemi"ne tıklayın.

 • 4. Adım. Komut İstemi penceresinde sfc/scannow yazın ve Enter tuşuna basın.RUN SFC, sistem korumalı dosyaların bozuk veya değiştirilmiş olup olmadığını tarayabilir ve kontrol edebilir ve sağlam dosyaları onarır ve değiştirir.


RUN SFC aracı çalışmıyorsa, bunun yerine bozuk sistem dosyalarını düzeltmek için daha güçlü olan DISM komutunu kullanın. Komut İstemi'nde DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komutun bozuk dosyaları düzeltmesini bekleyin.


Bu yöntemde işe yaramadıysa aşağıdaki 4. adımı takip edin;


4- Windows 10 0xc00000e Hatasını Çözmek için BCD (Boot Configuration Data File) Dosyasılarını Yeniden Oluşturun


Önyükleme Yapılandırması Veri dosyası (BCD), Windows'u işletim sistemini başlatmaya yönlendiren bir sistem dosyasıdır. Bozuk BCD dosyaları Windows 10'da 0xc00000e hatasına neden olabilir. Bozuk BCD dosyasını yeniden oluşturmak için, bir Windows kurulum CD'si veya önyüklenebilir bir USB sürücüsü kullanarak Windows'a önyükleme yapabilirsiniz.


Adım 1. Windows kurulum ortamını/diskini bilgisayarınıza bağlayın ve bilgisayarınızdan önyükleyin.


Adım 2. Sartup penceresinde "Bilgisayarınızı Onarın"ı seçin.


Adım 4. "Sorun Giderme" > "Gelişmiş Seçenekler" > "Komut İstemi"ni seçin.


Adım 5. Komut İstemi penceresinde, aşağıdaki komutları sırayla girin. Her komuttan sonra Enter düğmesine basın.


 • bootrec /fixboot

 • bootrec /scanos

 • bootrec /fixmbr

 • bootrec /rebuildbcd

 • exit


Komut satırının her satırının işlevi aşağıdaki gibidir:


Bootrec veya bootrec.exe, Windows kurtarma ortamında önyükleme sorunlarını kontrol edebilir ve düzeltebilir.


Bootrec /fixmbrr, Master Boot Record bozulma sorunlarını düzeltir.


Bootrec /fixboot, sistem bölümüne yeni bir önyükleme sektörü yazabilir.


Bootrec /scanos, Windows kurulumu için sabit diskinizdeki tüm bölümleri tarar.


Bootrec /rebuildbcd, Windows işletim sistemi kurulumu için uyumlu diskleri tarayacaktır.


Komutlar tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve 0xc00000e sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse, bir sonraki çözümü takip edin.


5- BIOS/UEFI Yapılandırmasını Sıfırlayın


BIOS'taki yanlış yapılandırma nedeniyle 0xc00000e hatası da görünebilir. BIOS menüsüne erişerek ve BIOS yapılandırmasını sıfırlayarak sorun giderebilirsiniz.


 • 1. Adım Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sisteminiz BIOS'a girmek için önyükleme yaparken F2, Del, F8, F10, F12 veya Esc tuşlarına basmaya devam edin.

 • 2. Adım Klavyedeki ok tuşlarıyla BIOS kurulum seçeneklerini bulmak için gidin.

 • 3. Adım Kurulum varsayılanları seçeneğine tıklayın ve BIOS yapılandırmasını sıfırlamak için Enter tuşuna basın.


 • 4. Adım; BIOS'u kaydetmek ve çıkmak için F10'a basın. Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

6- 0xc00000e Hata Kodunu Düzeltmek için Windows İşletim Sistemini Yeniden Yükleyin


Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri çalışmıyorsa, Windows 10 hata kodunu 0xc00000e çözmeyi deneyebileceğiniz son şey hızlı bir şekilde Windows yeniden yüklemek olacaktır. Lütfen bu adımda yapacağınız işlemin bir format işlemi olduğunu unutmayın. Mutlaka dosyalarınızın bir yedeğini almış olmalısınız. Aksi halde tüm dosyalarınız, ayarlarınız ve programlarınız bu aşadan sonra geri gelmeyecek ve kalıcı olarak silinecektir.


 • 1. Adım Bilgisayarınızı bir Windows kurulum CD'sinden veya önyüklenebilir bir USB sürücüsünden başlatın

 • 2. Adım Şimdi Yükle'ye tıklayın. Ekran kılavuzlarını takip edin ve yüklemek için gerekli işletim sistemi sürümünü seçin.


Windows 10 veya yeni Windows 11 dahil olmak üzere Windows işletim sistemlerinde bazen kullanımdan kaynaklanan başlatma sorunları yaşanmaktadır. Umarım, yukarıda listelenen yöntemleri kullanarak 0xc00000e hata kodunu çözebilirsiniz.


Ancak unutmayın, hangi yöntemle işlem yaparsanız yapın mutlaka verilerinizi güvende tutmanızı önermekteyiz. Diskiniz bozulduğunda veya işletim sistemi çöktüğünde verilerinizi geri almak için profesyonel veri kurtarma yazılımı kullanın. Yada dosyalarınız ve verileriniz çok önemli uzman ekiplerimizden +90 216 561 6 216 nolu telefonumuzdan mesai saatleri içinde destek alabilirsiniz.


Comments


bottom of page